RSS Feed

20.07.2025

Аспірантка кафедри пройшла стажування у Румунії

У період з 6 травня по 10 липня 2025 року аспірантка кафедри соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна – Ірина ГАВРІКОВА – взяла участь у програмі академічної мобільності Erasmus+ в Університеті Орадя (м. Орадя, Румунія). Приймаючою стороною була кафедра географії, туризму і територіального планування (Department of Geography, Tourism and Territorial Planning) та Міжнародний відділ університету (International Relations Office).
Метою стажування було ознайомлення з науковою діяльністю кафедри географії, туризму і територіального планування. Під час стажування на базі кафедри аспіранткою здійснювались: аналіз матеріалів та даних щодо особливостей демографічної політики Румунії і країн ЄС, методів та методик дослідження демографічних процесів; відвідування бібліотеки, лабораторії кафедри; участь в практиках студентів другого та четвертого курсів бакалаврів.
У межах стажування було організовано 5 зустрічей із професором Чезарем Мораром та іншими викладачами, в ході яких обговорювалася тематика дослідження, присвяченого трансформаційним процесам у геодемографічній структурі України. Особливу увагу було приділено сучасній демографічній ситуації в Україні, зокрема у Харкові, а також важливості вивчення геодемографічної системи в умовах нинішніх викликів.
Під час наукової роботи було представлено аналітичні матеріали та попередні результати дослідження, що включали огляд актуальних джерел, аналіз демографічних процесів, а також методи прогнозування розвитку геодемографічної системи. Обговорення супроводжували активні дискусії щодо демографічних тенденцій в Україні та Румунії, зокрема у контексті старіння населення та зростання демографічного навантаження.
Впродовж стажування було проведено консультації з фахівцями в галузі демографії, зокрема щодо джерел офіційних статистичних даних у Румунії та країнах Європейського Союзу.
Окрім наукових активностей аспірантка брала участь у навчальних практиках разом зі студентами, які проходили в центральному та південно-західному районах Румунії, що дозволило познайомитися з різними містами Румунії, особливостями туристичного комплексу Румунії, культури та традицій.
Відповідно до програми практики зі студентами 2-го курсу аспірантка відвідала такі міста як: Турда, Сігішоара, Сібіу, Брашов. Відвідали соляну шахту в місті Турда (Salina Turda), фортецю Віскрі (Biserica Fortificată Viscri), цитадель Рупеа (Cetatea Rupea), цитадель Фелдіорей (Cetatea Feldioarei), замок Пелеш (Peles Castle), замок Бран (Bran Castle), Геологічний комплекс Нижнього Ракоша (Geologic Racosul de Jos Complexul), Смарагдове озеро (Lacul de Smarald), побачили румунського сфінкса у Бучеджах, (Sfinxul, Babele, Platou Bucegi), піднялись на вершину гори Чукач (Ciucas), висота якої складає 1954 м.
Практика 4-го курсу відбувалась на території Національного парку Ретезат (Parcul Naţional Retezat). Це було дослідження тривалістю 4 дні. Під час цієї практики група підкорила найвищу вершину парку Пеляга (Vârful Peleaga) 2509 м, а також таку вершину як Кустура-Букурей (Custura Bucurei) 2370 м, відвідала озеро П'єтреле (Pietrele) на висоті 1990 м, озеро Галес (Gales) теж на висоті 1990 м, льодовикове озеро Таул дінтре Бразі (Tăul dintre Brazi) на висоті 1740 м.
Під час практик аспірантка мала можливість поспілкуватися зі студентами, обговорити особливості їхнього навчального процесу, їх залученість до міжнародних програм, найпоширенішими для них є програми в рамках Erasmus+ та Work and Travel USA.
Дане стажування сприяло підготовці дисертаційного дослідження. Програма Erasmus+ дала можливість покращити рівень освіти, познайомитися з культурою, традиціями інших країн, отримати досвід міжнародної співпраці, стажування є важливим етапом у розвитку наукових компетенцій, підготовки дисертації та наукових статей, удосконаленні комунікаційних навичок та розширенню кола наукових контактів
Ірина ГАВРІКОВА висловлює щиру подяку кафедрі соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця за високий рівень організації, координацію, постійну підтримку та супровід під час перебування в Румунії.