Наші видання: монографії, підручники, навчальні посібники


Інформація: природа, людина, суспільство (суспільно-географічні аспекти): колективна монографія / за ред. Л.М. Нємець, К.В. Мененцева. - Харків: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2023. - 408 с.

У монографії розкрито зміст інформації як наукового поняття, представлено ретроспективний аналіз усвідомлення ролі інформації у пізнанні дійсності, висвітлено її значення як критерію розвитку системи та її еволюції. Висвітлено питання генерації інформації в природних системах, представлено інформацію як основу життєдіяльності людини та роль інформації в життєдіяльності суспільства через такі концепти, як соціогеосистема, соціогеопроцес та соціоактогенез, обґрунтовано інформаційні засади управління соціогеосистемами на різних ієрархічних рівнях. Представлено авторське бачення інформаційного майбутнього суспільної географії, зокрема її місце у вирішенні глобальних проблем людства та переходу до моделі стійкого розвитку, обгрунтування задач суспільно-географічної освіти у відповідності до викликів сучасності, розкриття методологічних зрушень у суспільній географії, а також окреслено рамки нової парадигми суспільної географії.

Практикум із створення ГІС-карт, просторового аналізу і геообробки на повноформатних ГІС-платформах (на прикладі ArcGIS 10.2 і QGIS 3.16) : навчально-методичний посібник / С. В. Костріков, Д. С. Серьогін, К. О. Кравченко. – Харків : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2023. – 460 с

Практикум присвячений розгляду низки практичних завдань та прикладних питань роботи в інтерфейсах повноформатних геоінформаційних платформ – комерційного програмного продукту ArcGIS 10.2 та геоінфрмаційної системи вільного розповсюдження QGIS 3.16. Головна мета видання – надати базові знання щодо принципів функціонування та інтерфейсу геоінформаційних систем (ГІС) і допомогти засвоїти ключові вміння та навички із відповідної роботи. Практикум спрямований на опанування студентами основ впровадження технологій геоінформаційних систем – сучасних апаратно-програмних засобів роботи із просторово-координованою інформацією. Вивчення вказаних ГІС-платформ передбачено навчальними планами дисциплін «Інформатика з основами геоінформатики», «Геоінформаційні системи» та «Information technologies in areal management». Для студентів і аспірантів географічних, геологічних, картографічних та екологічних спеціальностей університетів а також – інших профільних вишів.

Соціальна географія: підручник / за ред. Л. Нємець та К. Мезенцева. - К.: Фенікс, 2019. - 304 с.

У підручнику розглянуто теоретичні та прикладні питання соціальної географії. Головна його мета сприяти ефективному оволодінню сукупністю теоретичних знань і практичних навичок соціально-географічних досліджень. У підручнику охарактеризовано традиційні та новітні підходи, напрями і методи соціальної географії. Для студентів та аспірантів географічних спеціальностей, а також всіх, хто цікавиться питаннями соціальної географії.

Інноваційно-інвестиційний потенціал як основа конкурентоспроможності регіону (на прикладі Харківської області): колективна монографія / за заг. ред. Л. М. Нємець, К. Ю. Сегіди. - Харків : ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2017. - 520 с.

У монографії викладено результати комплексного суспільно-географічного дослідження інноваційно-інвестиційного потенціалу Харківської області як основи її конкурентоспроможності. Представлено теоретико-методологічні основи суспільно-географічного дослідження регіональної конкурентоспроможності з огляду на інноваційно-інвестиційний потенціал території. Наведено характеристику потенціалу та комплексний аналіз соціально-економічного розвитку Харківської області як регіональної соціогеосистеми. Охарактеризовано інноваційно-інвестиційний потенціал Харківського регіону в аспекті формування його конкурентоспроможності. Визначені напрями підвищення регіональної конкурентоспроможності Харківської області. Для вчених, географів, економістів, які займаються проблемами регіонального розвитку, наукових співробітників, аспірантів і студентів, які навчаються за спеціальністю «Економічна та соціальна географія».

Урбаністична Україна: в епіцентрі просторових змін : монографія / за ред. К. Мезенцева, Я. Олійника, Н. Мезенцевої. – Київ: Видавництво «Фенікс», 2017. – 438 с.

Монографія продовжує серію наукових праць ”Суспільна географія ХХІ століття“, започатковану Київським відділом Українського географічного товариства. У монографії представлені теоретичні та прикладні результати сучасних досліджень українських вчених у галузі урбаністичної географії. В роботі проаналізовано розвиток урбаністичних досліджень в Україні, охарактеризовано динаміку мережі міст України та окремі регіональні паттерни, висвітлено трансформації міського простору столиці, розкрито сучасні особливості субурбанізації в Україні, піднято питання пріоритетів та шляхів майбутнього розвитку українських міст.

Теоретична і прикладна геоінформатика : навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / С. В. Костріков, К. Ю. Сегіда. – Х. : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2016. – 592 с.

Навчальний посібник присвячений розгляду низки теоретичних та прикладних питань предметної галузі геоінформатики – наукового напряму, який займається вивченням законів, методів і способів накопичення, обробки й передачі геолого-географічної та екологічної інформації за допомогою ЕОМ та інших технічних засобів. Головна мета – викласти основні поняття та ключові положення геоінформатики, розповісти про принципи функціонування та інтерфейсу геоінформаційних систем (ГІС), навести конкретні приклади використання програмного забезпечення ГІС, в тому числі – авторського. Для студентів й аспірантів географічних, геологічних та екологічних спеціальностей, які вивчають основи ГІС-технологій, методи просторового аналізу і геоінформаційного моделювання.

Формування екологічно збалансованого землеробства Харківської області: суспільно-географічний підхід. Монографія / Н.В. Добровольська, С.В. Костріков. – Харків: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2016. – 276 с.

Монографія присвячена питанням суспільно-географічного дослідження землеробства Харківської області. Екологічно збалансоване землеробство розглядається в якості альтернативної, науково обґрунтованої системи вирощування культурних рослин. Визначено та проаналізовано природноекологічні, соціально-економічні передумови та просторові закономірності формування системи землеробства у Харківській області. Проведено групування районів по агроекологічних та економічних показниках стану землеробства за результатами кластерного аналізу. По частині території області виділено класи земель за екологічною стійкістю та здійснено оцінку водної ерозії за допомогою ГІС-моделювання водозбірних басейнів. Для фахівців у галузі географії, наукових співробітників, викладачів вищих навчальних закладів, аспірантів та студентів.

Семінар з проблем регіонального розвитку: навчальнометодичний посібник для аудиторної та самостійної роботи студентів освітньо-кваліфікаційного рівня «Спеціаліст» за спеціальністю «Економічна та соціальна географія». – Харків, 2016 – 73 с.

Мета посібника – надати методичну допомогу студентам та розвивати навички самостійної роботи при вивченні курсу «Семінар з проблем регіонального розвитку». Навчально-методичний посібник містить загальну характеристику навчальної дисципліни, навчальну програму, тези лекцій, плани семінарських занять, теми для самостійного опрацювання, рекомендовану літературу, питання для самоперевірки та самоконтролю, систему оцінювання навчальних досягнень студентів. Навчально-методичний посібник розрахований на студентів-спеціалістів денного і заочного відділень факультету геології, географії, рекреації і туризму, які навчаються за спеціальністю «Економічна і соціальна географія».

Багатовимірний аналіз у суспільній географії (нетрадиційні методи): монографія / К. Нємець, К. Сегіда, Л. Нємець; – ХНУ імені В. Н. Каразіна. – Харків: 2016. – 120 с.

Монографія присвячена нетрадиційним методам статистичного аналізу соціогеосистем у багатовимірному ознаковому просторі, які розроблено на кафедрі соціально-економічної географії та регіонознавства Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Висвітлено основні положення векторного аналізу стосовно вирішення суспільно-географічних задач, показано відображення суспільно-географічного процесу у багатовимірному просторі, розкрито суть його формалізації, семантичної декомпозиції та параметризації. Описано метод моделювання траєкторії розвитку соціогеосистеми у багатовимірному просторі, суть компонентного аналізу вихідного вектора соціогеосистеми, багатовимірні класифікації та багатовимірний порівняльний аналіз соціогеосистем. Для студентів та аспірантів географічних спеціальностей, а також всіх, хто цікавиться питаннями суспільної географії.

Зовнішньоекономічні зв’язки України : навчально-методичний посібник / уклад. Н. В. Гусєва, Г. О. Кулєшова, Л. В. Ключко. – Харків : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2015. – 188 с.

Навчально-методичний посібник розроблено згідно з програмою курсу «Зовнішньоекономічні зв’язки України», який є одним із важливих в циклі професійної та практичної підготовки бакалаврів географії. Головна мета посібника – надати методичну допомогу студентам та сприяти удосконаленню навичок самостійної роботи при вивченні та засвоєнні теоретичних знань і виконанні практичних завдань з курсу «Зовнішньоекономічні зв’язки України». Для студентів денного і заочного відділень факультету геології, географії, рекреації і туризму, які навчаються за напрямом підготовки «Географія».

Геоінформаційне моделювання природно-антропогенного довкілля : монографія / С. В. Костріков. – Х. : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2014. – 484 с.

Монографія присвячена теоретико-методологічному і методичному обґрунтуванню, практичній реалізації та апробації авторської концепції геоінформаційного моделювання окремих компонентів природно-антропогенного довкілля. В якості головного об’єкту моделювання обраний певний сегмент географічного простору, що адекватно описує частину навколишнього середовища – водозбірний басейн. Останній є природничою ареною мешкання та господарської діяльності людства рпотягом всієї його історії. Методологічною основою роботи є просторовий гідролого-геоморфологічний аналіз, що реалізується через ГІС-засоби. Наведено регіональні приклади геоінформаційного моделювання різних складових довкілля тестових водозбірних басейнів, геологічного середовища, а також певних техногенних об’єктів. Обговорюються деякі проблемні питання та перспективи ГІС-моделювання. Наводяться приклади інтерфейсу та функціональності авторського програмного забезпечення із геоінформаційного моделювання. Розрахована на фахівців із геоінформатики та ГІС-технологій, геоморфологів і гідрологів, науковців з інших предметних галузей, аспірантів та студентів.

Система освіти Харківської області: суспільно-географічний аспект : [монографія] / К. А. Нємець, П. А. Вірченко, Г. О. Кулєшова. – Харків, 2014. – 180 с.

У монографії розглянуто теоретичні та методичні основи суспільно-географічного дослідження системи освіти регіону. Проаналізовано стан системи освіти Харківської області. Розкрито просторово-часові особливості дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної та вищої ланок системи освіти регіону. На основі групування районів Харківської області за рівнем розвитку системи освіти, а також, враховуючи функціональні типи, територіальну близькість, транспортну доступність і зони впливу локальних систем освіти, виконано районування регіональної системи освіти, у межах якої виділено сім освітніх субкластерів. В монографії представлено результати застосування методики визначення просторової взаємодії суспільно-географічних об’єктів та побудови полів інтегральної функції впливу (ІФВ-моделювання) на прикладі регіональної системи освіти. Для викладачів, аспірантів, студентів географічних та економічних спеціальностей, наукових працівників.

Працересурсний потенціал Харківського регіону (суспільно-географічний аспект) [монографія] / Л. М. Нємець, Ю. Ю. Сільченко, К. А. Нємець, К. Ю. Сегіда. – Х.: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2014. – 186 с.

В монографії викладено результати комплексного суспільно-географічного дослідження працересурсного потенціалу Харківської області. Представлені теоретикометодологічні основи дослідження працересурсного потенціалу, ретроспективний аналіз формування працересурсного потенціалу Харківської області. Охарактеризовано ринок праці області, розкрито механізми його функціонування та особливості кон’юнктури. Визначені фактори використання та територіальні особливості працересурсного потенціалу Харківської області. Для вчених, географів, економістів, які займаються проблемами регіонального розвитку, наукових співробітників, аспірантів і студентів, що навчаються за спеціальністю «Економічна та соціальна географія».

Соціальний розвиток Донецької області: суспільно-географічний аспект : [монографія] / Ю.К. Яковлєва ; [під наук. ред. Л.М. Нємець]. – Х. : ХНУ ім. В.Н. Каразіна, 2014. – 416 с.

В монографії викладено результати комплексного суспільно-географічного дослідження соціального розвитку соціогеосистем Донецької області за період 2000-2011 рр., детально описані суспільно-географічні особливості, демографічні процеси і геоекологічна ситуація регіону. Проаналізовано понятійно-термінологічний апарат і методологічні питання дослідження соціального розвитку старопромислових регіонів як об'єкту суспільної географії, вперше обгрунтовано суспільно-географічну концепцію регіонального соціального розвитку. Детально описані результати дослідження розвитку міських і районних соціогеосистем з позицій вперше пропонованого автором суспільно-географічного підходу. Зокрема, виконано їх групування методом кластерного аналізу і розглянуто особливості територіального розподілу кластерів; виконано локальні класифікації соціогеосистем за показниками системного розвитку (графоаналітичним методом, за інформаційною ентропією, параметрами траєкторії соціального розвитку) і побудовано узагальнену класифікацію; виконано моде лювання траєкторій соціального розвитку соціогеосистем, досліджено їх конфігурацію, узгодження, виконано класифікацію за динамікою розвитку. Проаналізовано динаміку статистичних параметрів соціального розвитку соціогеосистем, виділено періоди прогресивного і регресивного їх розвитку, пропоновано підходи до визначення шляхів оптимізації соціального розвитку регіону. Монографія буде корисною для вчених, географів, економістів, які займаються проблемами регіонального розвитку, наукових співробітників, аспірантів і студентів, що навчаються за спеціальністю «економічна і соціальна географія».

Економічна і соціальна географія України. Навчальний посібник. – Харків, 2014. – 265 с.

Навчально-методичний посібник є теоретико-методичною базою для вивчення нормативного курсу «Економічна і соціальна географія України» для студентів освітньокваліфікаційного рівня «бакалавр» за напрямом підготовки 6.040104 – географія. Він може бути корисним при вивчені спеціальних курсів таких як «Географія природних ресурсів України», «Географія промисловості України», «Географія АПК України», «Географія транспорту України», «Суспільно-географічне районування України» тощо. Навчально-методичний посібник розрахований на студентів денного і заочного відділень географічних спеціальностей ВНЗ І-ІV р.а., а також на викладачів ВНЗ, вчителів географії та всіх тих, хто займається аналізом суспільно-географічних проблем сучасної України, цікавиться розвитком її економіки, особливостями трансформації господарства до європейського та світового економічного простору.

Просторовий аналіз у суспільній географії: нові підходи, методи, моделі: [монографія] / К. А. Нємець, Л. М. Нємець. – Харків: ХНУ, 2013. – 225 с.

Монографія присвячена новим підходам і методам просторово-часового аналізу в суспільній географії. Розглядається роль і значення простору в житті людини і суспільства, історія розвитку цього поняття і сучасна хорологічна парадигма в географії. Наведено короткий огляд традиційних методів просторового аналізу в географічному (фізичному) і багатовимірному ознаковому просторах. Детально розглянуто основні методологічні підходи в сучасній суспільній географії: географічний, системний, синергетичний, інформаційний та історичний. Детально описані і проілюстровані численними прикладами нові методи просторового аналізу - графоаналітичні методи багатовимірної класифікації та оцінки однорідності розвитку соціогеосистем, апроксимація поля параметрів суспільно-географічних об'єктів з використанням інтегральної функції впливу (ІФВ моделювання) і розділенням загальної поверхні на просторову і атрибутивну складові для роздільного аналізу, метод моделювання траєкторії розвитку соціогеосистем у нормованому багатовимірному ознаковому просторі. Для фахівців суспільної географії вчених, аспірантів, магістрів і бакалаврів географії та спеціалістів, які займаються просторовим аналізом та регіональними дослідженнями.

Демографічний розвиток Харківського регіону: монографія / Л. М. Нємець, К. Ю Сегіда, К. А. Нємець. – Х.: ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2012. – 200 с.

Монографія присвячена питанням суспільно-географічного дослідження демографічного розвитку Харківського регіону. У роботі дано уявлення про зміст і значення демографічного розвитку, виявлено і проаналізовано суспільно-географічні фактори його формування, визначено науково-методологічні підходи та методичні основи дослідження, запропоновано і обґрунтовано комплексний (інтегральний) індикатор демографічного розвитку. Визначено місце Харківського регіону в національному вимірі за показниками демографічного розвитку. Виявлено особливості формування й сучасні тенденції просторово-часових змін у відтворенні населення регіону та його структурі. Представлено групування міст і районів області за особливостями демографічного розвитку, визначено чинники його формування. Виявлено проблеми демографічного розвитку в Харківському регіоні, запропоновано рекомендації з його регулювання. Для фахівців у галузі геодемографії, наукових працівників, викладачів вищих навчальних закладів, аспірантів та студентів

Туризм і рекреація в Харківській області: просторовий аналіз та соціальні пріоритети: Монографія / К. В. Мезенцев, Л. М. Нємець, І. А. Скриль. – Харків, 2012. – 180 с.

У монографії розглядаються теоретичні основи дослідження туризму і рекреації в регіоні. Розкрито роль та функції туристично-рекреаційної діяльності у регіональній соціогеосистемі. Оцінено вплив чинників на розвиток туристично-рекреаційної діяльності в Харківській області - організаційно-правових передумов, економічних та соціально-демографічних умов, забезпеченості туристично-рекреаційними ресурсами та інфраструктурою. Проведено просторово-часовий аналіз туристично-рекреаційної діяльності в Харківському регіоні, виявлено особливості та перспективи розвитку дитячо-юнацького напряму, туризму і рекреації в сільській місцевості та на природоохоронних територіях. Окреслено проблеми та обґрунтовано шляхи оптимізації туристично-рекреаційної діяльності в Харківській області. Для викладачів, аспірантів, студентів географічних та економічних спеціальностей, наукових працівників і фахівців туристичної сфери.

Прикордонні соціогеосистеми: тенденції та особливості розвитку : Монографія / К.А. Нємець, Г.О. Кулєшова,. Л.М. Нємець. – Харків: Екограф, 2012. – 232 с.

У монографії розглянуті теоретичні та методичні основи дослідження прикордонних соціогеосистем. Дана характеристика демографічної ситуації, економічного розвитку та соціальної сфери Харківського регіону як функціональних підсистем прикордонної соціогеосистеми. Детально проаналізовано розвиток підприємницької діяльності та зовнішньоекономічних зв'язків регіону, окреслено особливості діяльності єврорегіону «Слобожанщина». На основі моделювання траєкторії розвитку територіальних підсистем прикордонної соціогеосистеми у багатовимірному нормованому просторі, а також, застосовуючи графоаналітичний метод багатовимірної класифікації суспільно-географічних об'єктів, виявлені тенденції та особливості розвитку Харківського регіону як прикордонної соціогеосистеми. Для викладачів, аспірантів, студентів географічних та економічних спеціальностей, наукових працівників.

Березняков А.І., Нємець К.А. Фізика Землі: навчальний посібник.-Х. ХНУ, 2010. – 268 с.

У посібнику розглянуті питання, що стосуються основних фізичних проблем науки про геосфери: фізики власно Землі (тобто її твердої оболонки), атмосфери і гідросфери. Для фахівців у галузі наук про Землю, викладачів ВНЗ, аспірантів, а також усіх, хто займається проблемами, що пов'язані з основами геофізики.

Суспільна географія в Харківському регіоні: історія, напрямки та перспективи розвитку: Монографія / Л.М. Нємець, Ю.І. Кандиба, К.А. Нємець. – Харків: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2009. – 260 с.

У монографії розглядаються особливості розвитку суспільної географії в Харківському регіоні, комплексно досліджено історію її формування. Розкрито сутність суспільно-географічної діяльності як системи. Уточнено зміст поняття “суспільно-географічна думка”, обґрунтовано наукові підходи до її дослідження. Виявлено умови і фактори розвитку суспільної географії в Харківському регіоні. Виділено та охарактеризовано 7 етапів розвитку суспільної географії на Харківщині. Проведено наукометричний аналіз суспільно-географічної діяльності в Харківському регіоні. Для фахівців у галузі географії та історії, наукових співробітників, викладачів вищих навчальних закладів, аспірантів та студентів.

Медична галузь Харківської області: територіальні особливості, проблеми та шляхи вдосконалення (суспільно-географічні аспекти) / Л.М.Нємець, Г.А.Баркова, К.А.Нємець. – К. : Четверта хвиля, 2009. – 223 с.

У монографії виконано ретроспективний аналіз розвитку медичних систем в Україні та Харківській області. Показано, що сучасні медичні системи не забезпечують повного задоволення потреби населення у медичних послугах і допомозі. Визначені поняття “медична система”, “особлива медико-географічна територія”; розроблено комплексний індикатор медичного обслуговування, який розраховується за такими складовими, як кадрове та матеріальне забезпечення, ефективність функціонування медичних систем, захворюваність та ступінь відтворення населення. За кожною складовою комплексного індикатора виконано групування та ранжування (з обчисленням рейтингу) районних медичних систем Харківської області, побудовано математичні моделі. Обґрунтовані загальні рекомендації реформування медичної системи Харківської області. Для фахівців у галузі планування і організації функціонування медичних систем регіонального і районного рівня, наукових співробітників, викладачів ВНЗ, аспірантів та студентів.